Rregullorja pėr vizitorėt e kėtij rrjeti ėshtė kjo..

1. Parasėgjithash duhet tė tregoni respekt ndaj bashkėbiseduesve tė tjerė nė chat.
Nėse dikush nuk ju respekton, apo edhe ju injoron ju
preferojmė qė me tė tillėt tė mos diskutoni fare, aq mė tepėr mos u
shėrbeni me fjalė fyese me tė cilat do mund t’i bezdisni edhe
bashkėbiseduesit e tjerė.

2. Kur dėshironi tė bisedoni me njė pėrson, tė njejtit drejtuhuni direkt.
Lajmėrimet qė nuk i adresohen pėrsonalisht askujt, nuk ėshtė e thėne
doemos tė pėrgjigjen, ndėrsa po qė se ju doni tė ju drejtoheni dikujtė,
atėherė ata nė shumicėn e rasteve ju pėrgjigjen (Vetėm po qė se ka
ndonjė arsye pėr tė mos e bėr kėtė).

3. Kur tė bisedoni me tjerė bėni kėtė me mirėsjellje. Pa ofendime dhe provokime!!!

4. Nėse keni ndonjė pyetje atėherė pyetni, por pa fyerje… shumica edhe
do tė pėrgjigjėn, e nese pyetja juaj ėshtė private/personale, ata do
tė tregojnė kėtė nė mėnyrė shoqėrore. Pyetjet janė njė rrugė e mirė
pėr tė filluar/hapur njė bisedė; shumica edhe ju ndihmojnė tė rinjėve me dėshirė!

5. Po qėse dikush hynė dhe qė nė fillim fillon tė fyej, injorimi ėshtė
zgjidhja mė e mirė, mirėpo po qė sė shqetėsoheni dhe tregoheni tė
mospėrmbajtur publikisht ndaj tė pandėrgjėshmive kjo edhe ashtu do
t’i godet ata, dhe tė tillėt shpejtė mėrziten dhe shumė shpejtė
largohen… Por nėse ai person tė pengon sė tepermi atėherė kontakto
ndonjėrin prej operatorėve ose shkruaj njė e-mail admistratorit tė
chatit e ai do ti ndėrramarrė masat e duhura.

6. Bėni gjithmonė njė bisedė normale. Tė ndaluara janė sidomos fjalėt
ofenduese si dhe pėrdorimi i shenjave tė jozakonshme
(siq janė *,^,_,….) dhe zgjatja e fjalėve (psh. aaaaaaaaaaa……)
me pika, vizatime dhe shenjat qė nuk nevojiten nė bisedėn me tė
tjerėt. Duhet tė keni mirėkuptim pasi qė gjenden mbi 400 persona nė
chat dhe tė gjithė dėshirojnė tė shkruajnė dhe tė kuptojnė bisedėn qė bėhet.

7. Nickname ( Pseudonimi ) qė zgjedhni pėr paraqitjen nė Chat mos tė
jetė ofendues/fyes dhe mos tė provokojė tė tjerėt. Kėtu duhet tė keni
parasysh qė ka edhe pjesmarrės familjar dhe nė moshė tė re.

8. Ndalohet poashtu pėrdorimi i BOLD (me shkronja te zeza) dhe
CAPS (shkronja tė MĖDHA). Poashtu dhe shkrimi i
nėnvizuar ( Underlined )! Me kėtė numėr tė madh vizitorėsh kėto
nuk mund tė tolerohen. Ju lusim pėr mirėkuptim. Pėrveq kėtyre mos tė
pėrdoren “control commands” nė kanal, si psh. [FINGER], [PING] !

9. Ju lutemi mos pėrdorni fjalė politike si psh. UĒK, Rugova, Thaqi, LDK,
PDK. Eksperienca tregon qė kėto shpeshherė shkaktojnė grindje mes
vizitorėve tė cilat pėrfundojnė nė fyerje dhe kėrcėnime!!!

10. Mos u mashtroni tė besoni se jeni tė mbėshtjellur me anonimitet tė
skajshėm, sepse ēdo Chat-Server ka mundėsi posedimi tė IP- adresave
tuaja dhe shumica i ruajnė vizitorėt nė njė File. IP-adresa juaj
tregon Providerin ku ju jeni tė regjistruar, gjė qė aty i keni tė
shėnuara tė gjitha tė dhėnat tuaja personale…

11. Pėrveq gjuhės shqipe janė tė lejuara edhe gjuhėt e huaja gjermane
dhe anglishtja poashtu edhe Italishtja.
Ju lusim pėr mirėkuptim nėse pėr shkak tė moderimit
nuk mund tė tolerohen gjithėherė gjuhėt tjera.

12. Poashtu ndalohet rrepsisht reklamimi i tjerė serverave apo websites
dhe keqpėrdorimi me clones, flood dhe sulmeve tjera!!!


© AlbaChat.Com - Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.